| | | | |

ВКС разпореди да бъдат върнати на прокуратурата 20-те млн. лв

Прокуратурата трябва да разполага със средства, необходими за нормалното й функциониране, а основната гаранция за нейната независимост е осигуряването на достатъчно средства, обезпечени от държавата в рамките на цялата бюджетна година. Намаляването на бюджетните разходи за държавното обвинение рефлектира върху съдебната власт като цяло, която по този начин е поставена в условията на бюджетен недостиг.

Това се казва в становище на Пленума на Върховния касационен съд (ВКС) до Конституционния съд (КС). То е по делото, образувано по искане на главния прокурор Иван Гешев срещу орязания бюджет на прокуратурата. Той беше намален с 20 млн. лева. Съдиите от ВКС са на мнение, че КС трябва да отмени този текст.

“Намалявайки бюджетните разходи с 20 млн. лв., Народното събрание е намалило общия размер на заложените от ВСС в неговия проект бюджетни разходи на съдебната система”, припомнят върховните магистрати.

И казват още: Действително по силата на Конституцията парламентът има суверенно право при приемане на държавния бюджет да определя размера и условията за получаване на субсидията от бюджета на всички държавни органи, включително и тези на съдебната власт.

Съдиите обаче напомнят за решение на КС от 12 юни 2001 г., в което се казва, че всяка “корекция трябва да е достатъчно мотивирана по начин, че да изключва постигане от страна на законодателната власт на цели, различни от конституционно установените”.

В конкретния случай, упражняването на това правомощие от Народното събрание е с неясни мотиви: за „спешно реформиране и преструктуриране… ” на конституционно установен орган на съдебната власт, посочва Пленума на ВКС.

Според магистратите това създава предпоставки за сериозно затрудняване, или практически – блокиране неговата работа поради недостатъчно финансиране и има за последица накърняване независимостта на съдебната власт като цяло.

снимка Архив

Similar Posts