| | | |

Окончателно: Ето откога отпада отстъпката от 25 стотинки за литър гориво

От първи януари отпада отстъпката от 25 стотинки за литър гориво за гражданите

Това съобщи министърът на икономиката Никола Стоянов пред БНТ.

„Отстъпката от 25 стотинки ще важи до Нова година, тъй като „Лукойл“ са се ангажирали от 1 януари мястото на тяхната икономическа дейност да е в България, още тази година те са се ангажирали да внесат 100 млн. лева във фонд, който ще е за отнемане на свръхпечалбите“, посочи той.

Министър Никола Стоянов обясни, че от фонда ще се финансират различни мерки за най-бедните.

В момента се правят разчети, помощите няма да са само за горива, а и под формата на ваучери за обществен транспорт, като идеята е да се намалява потреблението на горива, допълни той.

„Лукойл“ е голяма компания и в момента е във фокуса на много интереси, за нас като българско правителство смятам, че са важни няколко неща – от една страна да спазваме стриктно регламентите на Европейския съюз и българското законодателство, от друга – стриктно да се грижим за интересите на българските граждани и компании, заяви още министърът на икономиката.

За мярката с отстъпка от 25 стотинки от цените на горивата министърът посочи, че тя по-скоро подкрепя пазара и помага на „Лукойл“.

„Така се връщаха парите обратно към тях на практика. В момента правителството има планове тези пари, които ще се съберат от свръхпечалбата на „Лукойл“, с които ще се финансира фонд, да не се дават за компенсации за горива.

Ще има помощ за най-бедните слоеве от населението, но за транспорт, тъй като много от тях нямат автомобили. По-скоро, облягайки се на регламента, ние ще инвестираме тези пари в енергийна ефективност, възобновяеми енергийни източници, подкрепа на компаниите в тази посока“, обясни Никола Стоянов.

Облагаме, сериозна част от приходите се отнемат в полза на държавата и с тях вървим да разширим помощта, добави той.

Ембаргото на ЕС за внос на руски петрол, което влиза в сила на 5 декември, няма да се усети от хората у нас, увери, той като изтъкна, че България спазва стриктно и санкциите срещу Русия, и дерогацията за вноса на руски петрол.

Относно призивите на ДПС и “Демократична България” държавата да поеме оперативното ръководство на “Лукойл” Стоянов коментира, че не е важно кой управлява рафинерията, защото проблемите с доставките на суров петрол и износът на преработено гориво са чисто логистични.

България потребява 2,5 тона дизел годишно, който се получава от 6 тона суров петрол. В процеса на преработка на суровината се получават вторични продукти, които нямат широко потребление у нас.

Ако България не изнася тези продукти, те ще запълнят складовете на “Лукойл” за 20 дни и работата на рафинерията ще бъде блокирана като по този начин тя няма да е в състояние да произведе необходимото за потреблението у нас количество дизел.

“Ние не може да ги изливаме в морето тези вторични продукти, няма къде да ги складираме, ако не ги изнасяме, рафинерията ще трябва да спре работа и тогава няма да е произвела достатъчно дизел”, изтъкна той.

Правителството вече работи по намирането на решения за готовността на “Лукойл” да работи с друг вид петрол след 2 години, когато изтича дерогацията.

“Да продължи да работи “Лукойл” не е проруска, а проевропейска позиция. Правителството намери решение и ние ще отнемаме фактически 43% от печалбата на Лукойл – 10% корпоративен данък и 33% данък “свръхпечалба”.

Тъй като рафинерията предишните години не е плащала никакъв данък, сега всяка печалба ще е свръхпечалба. Така че ще намалим в максимална степен позитивния ефект за Русия, в максимална степен, позволена от българските закони”, посочи той.

Последвайте Budilnikbg.com във  Фейсбук и Телеграм

снимки Архив

Similar Posts