| | | |

Намаляването на вредните емисии без затваряне на мощности е трудно изпълнимо, смята вицепремиерът Атанас Пеканов

Трудно би било България да намали в тази и в следващата година емисиите, защото въглищните централи в момента са на печалба и допринасят за енергийната сигурност на Балканите.

Това каза в „Защо, г-н министър?“ по бТВ вицепремиерът по управление на европейските средства Атанас Пеканов.

Той обаче не приема и твърденията, че трябва да се откажем от зелената сделка.

Тя продължава да бъде релевантна – който твърди обратното, лъже хората. В новогодишните си обращения всички европейски лидери говориха за ускоряване на спънките към осигуряването на енергийна независимост, припомни още вицепремиерът

Атанас Пеканов отбеляза още, че много работни места ще бъдат загубени, но те трябва да бъдат осигурени в нови индустрии, които да са устойчиви във времето.

Предоговарянето на Плана за възстановяване и устойчивост е дълъг процес, той ще блокира средствата от следващите траншове, нито една страна досега не го е направила, обясни Атанас Пеканов

„От месеци тази тема се дискутира в публичното пространство. Неприятно е, че това става по такъв зрелищен начин.

Планът е публично достояние от доста време – беше публикуван през април месец, след което беше сключен договор между България и Европейската комисия на 4-и май 2022 г.“, обясни той.

Ангажиментът, който е в сферата на декарбонизацията, е всяка година до 2026 г. да се намаляват вредните емисии с по 10% годишно докато се достигнат 40%. Този ангажимент е поет от редовното правителство на Кирил Петков.

„Миналата година, по време на служебния кабинет „Янев“ това бяха едни от най-тежките разговори, които кабинетът водеше, и аз водех с Европейската комисия.

На края на тези разговори ние не можахме да се обединим около някакво споразумение по линия на декарбонизацията на енергийния сектор.

Те изискваха ясни и точни ангажименти, а ние нямаше как да поемем такива“, обясни още вицепремиерът.

Той припомни, че България е получила писмо през декември 2021 г., за липсата на споразумение.

Тогава Атанас Пеканов получил сериозни критики за това.

Тогава правителството е предложило да се направи анализ и на неговата база да се направи доклад, който пък да влезе в народното събрание, за да се вземат решения за поведението на страната ни през следващите години.

Няма напредък по фонда за справедлив преход, каза още Атанас Пеканов. Предоговаряне на ПВУ е дълъг процес и ще забави плащанията. Според него предоговаряне в момента ще е трудно. Той е притеснен от инфлационните процеси. КЗП и КЗК трябва да имат по-активна роля, е мнението на вицепремиера.

Най-големият риск от влизането в eврозоната е спекулата, по мнението му. Повече разум на политическата сцена иска Пеканов. Искаме говорене по теми, каза той.

Последвайте Budilnikbg.com във  Фейсбук и Телеграм

снимка Архив

Similar Posts