| | | |

Любомир Каримански се отрече от Слави Трифонов

Само като съветник на финансовата министърка настоя да бъде представен Любомир Каримански, бивш депутат от “Има такъв народ” (ИТН).

Финансистът гостува тази сутрин по bTV и настоя, че вече не следва да бъде представян като човек от ИТН.

“Но вие бяхте острие на партията в парламента”, възкликна водещата Мария Цънцарова.

“Бях от гражданската квота, нямах партийни ангажименти, а само професионални”, отговори Каримански. “Бях професионалист, който се придържаше към знанията, уменията и опита си, не толкова към партийни догми”, допълни ексдепутатът.

Аз извървях своя път с ИТН. Не виждам хипотеза да вляза в листи на партията. На този етап в България не трябва да се шуми много-много кой на какъв пост е. Да не се занимаваме с имената, а с делата”.

“На този етап приключих с политиката и съм само съветник на финансовия министър”, заяви още кандидатът за шеф на БНБ, около чието има започна разпадът на четворната коалиция – Кирил Петков и Слави Трифонов се скараха заради отказа на останалите партньори Каримански да бъде избран за гуверньор.

“Ако има избори, не виждам формата, който може да ме привлече в момента”, отсече ексдепутът.

По думите му не бил разочарован от ИТН, взаимно гледали в една посока, но до този момент.

Сега не искал да се занимава с политика, а с това, което има като натрупани знания. Бил на “пауза, докато личностите се съберат около нещо, което е значимо”.

Със Слави Трифонов не са се чували от деня на изборите. Имали “нормални” отношения – като на лидер на партия и човек от гражданската квота. “Нищо повече”, каза Каримански и затвори темата.

“Доста пресилено е, че държавата фалира”, така Каримански коментира твърденията на Кирил Ананиев от ГЕРБ.

“Трябва обаче да сме достатъчно отговорни към разходите и да положим всички усилия икономиката да работи с нужните ръстове.

Независимо от това дали политическите сили ще решат най-сложната задача, а именно да има консенсус около бюджета, служебният кабинет ще си изпълни задълженията и ще внесе бюджет. Трябва да е ясно обаче, че когато става дума за бюджета, думата на министъра на финансите трябва да се чува

Наддаването ще коства на всички настоящи политици един ден да бъдат извън възможността да управляват и да бъдат държавници, категоричен е Каримански.

“Това, че служебното правителство ще внесе бюджет означава само едно – че то не може да провежда политики. Политиките се провеждат от редовно правителство и от парламентарно представените сили.

Бюджетът, който можем да предложим, е този, който запазва политиките досега”, коментира той.

По думите му много се спекулира с Плана за възстановяване и устойчивост. Припомни, че само за тази година веднъж в бюджета са получени 1 млрд. и 300 милиона. В момента се очакват 2 млрд. и 600 млн.

“От тези пари само 100 млн. са похарчени във връзка с Плана за възстановяване и устойчивост. Всички останали пари влизат като приход в бюджета”, каза още той.

Категоричен е, че никой не може да говори за преизпълнение на бюджета, защото ликвидността, която имаме тази година е благодарение на средствата по Плана.

Дефицитът трябва да се разглежда не само за 2023 г., а и за настоящата година, рамката е обща.

Останалите 3,8 млрд. какво покриват до Нова година – те са в приходната част на бюджета и реално покриват всички социални разходи, а и всички компенсации, към които се стремим. Значи имаме скрит дефицит от около 1,1%, изчисли той.

Категорично помощите и компенсациите не трябва да са на калпак”, обясни съветникът.

“Две тарифи не трябва да има за тока, подобна политика може да се прави само от един редовен кабинет”, отсече още Каримански.

“Това предложение не мисля, че ще бъде направено. Тази хипотеза дори не била обсъдена с Министерството на финансите”, твърди той.

По думите му имало достатъчно механизми да не се разделя на 2 тарифи.

“Лихвите по кредитите ще растат”, потвърди прогнозите Каримански. “Но с нарастването им ще се овладява инфлацията и ако тя бъде смъкната към средата на следващата година, значи работата е свършена.

Въпросът е бизнесът да получи достатъчно капитали и инструментариум от държавата, за да си свърши работата, иначе няма как да се възстанови растежът.

Имаме скрит дефицит, защото на практика парите от Плана за възстановяване не отиват целево, а могат примерно да покриват компенсации и други разходи.

Ние оставихме големите компании като “Лукойл” да имат свръхпечалби, а заделихме пари компенсациите да са за всички.

Все едно вие да сте домоуправител, да събирате пари и да си направите ремонт на банята, при положение, че покривът тече. Вие обаче вече нямате работа и не може да възстановите сумата.

Това се случва и в страната. Решение има. Трябва да спрем раздаването на компенсации на калпак. Да не се компенсират компании като “Лукойл”, а уязвимите групи.

С нарастването на лихвите може да се овладее инфлациите в срок до средата или до края на следващата година. България трябва да хвърли много труд и усилия, за да работят бизнесът и предприемачите.

Едно семейство с жилищни кредити трябва да ограничи останалите харчове”, каза още Каримански.

Последвайте Budilnikbg.com във  Фейсбук и Телеграм

снимка Кадър

Similar Posts