| | | | |

Съдбовно: На първо четене депутатите решиха съдбата на Гешев

Депутатите приеха на първо четене механизма за разследване на главния прокурор, внесен от Министерския съвет и партия “Възраждане”.

Със 191 гласа “за” депутатите приеха механизма за разследване на главния прокурор след няколкочасов спор в пленарна зала. Против нямаше, а 33-мата народни представители от “Възраждане” гласуваха с “въздържал се”.

В законопроекта на Министерски съвет се предлага въвеждането на длъжността разследващ прокурор, който да може да проверява обвинител номер едно и неговите заместници.

Разследващият прокурор ще може да бъде наказателен съдия, който ще бъде временно преназначаване на тази длъжност.

Предвижда се той да бъде избиран от списък от съдии, които предварително са дали съгласието си да влизат в ролята на разследващ прокурор предвижда законопроекта. Те трябва да отговарят на няколко условия, минимум 12 години стаж и поне 7 години опит с наказателни дела, предава БНР.

Предлага се и решението за освобождаване на главния прокурор да може да се взема с 13, а не със 17 гласа от Висшия съдебен съвет.

Като болезнено актуален определи законопроекта служебният министър на правосъдието Крум Зарков.

“Твърде дълго време системата се управляваше на принципа “мъка без край”. И това води до нейния мъчителен край.”

“Имаме нужда от такъв закон, не го ли виждате през последните дни. Когато прокурорите се страхуват от шефа и усещат, че шефът се клати и идва нов шеф, вие имате ли усещане за независимост.

Мисля, че този път има воля да свършим работа”, обяви правосъдният министър Крум Зарков, който присъства на дебата, продължил близо 3 часа.

Думите му бяха по повод реплика на Цончо Ганев от “Възраждане”, че Конституционният съд ще върне проекта, защото бил противоконституционен и тогава трябвало да се връщат пари по плана за устойчивост.

Механизмът е залегнал в плана. Според Ганев мярката била вкарана в последния момент.

На тези му думи репликира Асен Василев от ПП-ДБ. Той обясни, че мярката била като отговор на процес, започнал през 2020 г. Последната седмица се видяло, че тази мярка е ужасно закъсняла.

В началото на дебата Крум Зарков благодари, че проектът е включен в дневния ред. Гледането на законопроекта в правна комисия беше вчера следобед.

Зарков припомни, че проектът е заради над 80 осъдителни дела в Страсбург и въпросът е от 2009 г., когато България беше осъдена по делото “Колеви”. В него се казва, че няма ефективен механизъм за разследването на главния прокурор у нас.

“Оттогава са правени много опити този проблем да бъде решен – някои искрени, други не толкова”, каза още Зарков. Той припомни още, че писането на проекта е започнало от правителството на Кирил Петков.

“Ние продължихме да работим по същество. Радвам се, че този проект срещна подкрепата на почти всички парламентарни групи. Разбирам, че процесът сега започва.

Ако има един човек за когото не важи върховенството на закона, то не важи за никого”, обобщи министърът.

Проектът предвижда сигналите срещу главния прокурор или негов заместник да се изпращат на председателя на Наказателната колегия на ВКС. И той да прецени в кой сигнал има основание да започне разследване.

Съдията, който стане прокурор по разследването на главния прокурор, ще трябва да е работил последните седем години по наказателни дела.

Ще се определя на случаен принцип от списък, в който ще бъде включен само с негово съгласие. Той няма да може да бъде повече от 2 години прокурор по разследването на главния прокурор.

Ако разследването продължи повече от 2 г., ще бъде назначен друг прокурор по разследването.

Постановлението за отказ да се образува разследване, ще може да се обжалва пред СГС. Съдът ще разгледа отказа на закрито заседание. Може да се жали пред Софийския апелативен съд.

Въвежда се още една фигура – на прокурор, който ще контролира прокурора по разследването, той ще се избира измежду съдиите от Наказателната колегия на ВКС за 2 години.

По време на дебата Екатерина Захариева от ГЕРБ – СДС обяви, че ще подкрепят законопроекта както е внесен от Министерския съвет.

Тя призова скоро да започнат и конституционни промени, за да не бъде сполетян и този законопроект от съдбата на проекта на правителството на “Борисов 3”.

“Този законопроект не е нито дискриминационен, нито извънредно законодателство. Решението преследва легитимна цел, която да не позволи нито един човек да бъде над закона.

Смятам, че механизмът ще бъде глътка свеж въздух в съдебната система”, обяви Надежда Йорданова от групата на ПП-ДБ.

“Приемайки този закон ще се предвижим по-бързо към сърцето на Европа”, смята тя.

“Конституционната реформа е необходима, за да гарантира дълбока съдебна реформа на прокуратурата, която да не позволи повече в България да има главни прокурори като Татарчев, Цацаров и Гешев”, завърши Надежда Йорданова.

Цвета Рангелова от “Възраждане” обяви, че ще говори като депутат, но и като адвокат. Тя била притеснена, че сред основанията за образуване на досъдебно производство може да се стане само възоснова на сигнал, а отсъствали достатъчното данни.

Надежда Йорданова опонира, че наличието на законен повод е само, за да започне процедура за избор на прокурор по разследването, а след това той ще прецени дали да образува досъдебно производство.

Радомир Чолаков отново повтори,че парламентарната група на ГЕРБ-СДС никога не е била да няма механизъм за разследване на главния прокурор.

По думите му много хора направили пари и съсипали имиджа на България, затова, че не е решен този казус.

А в последните дни сме виждали, че един главен прокурор започва да разпада политическата система с инсинуации, с подхвърляния.

“Всички ще видят обаче как политическата целесъобразност побеждава законността. За съжаление, се докарахме дотам”, добави той.

Г-н Зарков ще заслужава да стане президент, или най-малко министър-председател, ако законът издържи пред КС.

Той трябва да носи отговорност, не бива да отнемаме правото на победа на г-н Зарков, каза още Чолаков. Той цитира становище на ВКС, което не одобрява някои от текстовете.

Корнелия Нинова го попита дали си дава сметка какво е изговорил – политическа целесъобразност, призив да не се променя нищо.

“Това е тотален удар по институциите в България, признат от първата политическа сила”, обяви Нинова. Според БСП съдебна реформа трябва да има и между първа и второ четене да се подобрят текстовете.

Бранимир Балачев от ГЕРБ – СДС пък каза, че бил горд с текстовете и с чест и достойнство щял да гласува за проекта.

Чолаков пък попита защо Нинова прави такива непристойни интриги. Не отивало на положението й. Той уточни, че смята, че имало проблем в проекта, голяма част от депутатите смятали, че няма, част от съдебната система също смятала, че има проблем, но спорът щял да се реши от Конституционния съд.

Костадин Костадинов от “Възраждане” се пошегува дали не може и обратното – прокурор да стане съдия.

Атанас Славов от ПП-ДБ пък попита защо в цялата СГП не се намери един прокурор, който да образува досъдебно производство по сигнала на зам.-главния прокурор Борислав Сарафов, а е образувала проверка.

От БСП на няколко поискаха да бъдат внесени промени в НК срещу войната по пътищата и съобщиха, че вчера майка с двете си непълнолетни деца е карала с 2,4 промила.

Шефът на правната комисия Стою Стоев съобщи, че докладът е готов и всеки момент ще бъде внесен в деловодството.

Последвайте Budilnikbg.com във  Фейсбук и Телеграм

снимка Архив

Similar Posts