| | | |

Министър Гвоздейков: Цената на горивата няма нищо общо с „Росенец”

“Държавата пое контрола над пристанище „Росенец”. Таксите се запазват в същия размер. Държавата има възможностите и капацитета да управлява това пристанище”

Това заяви министъра на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков в предаването „Лице в лице” по Би Ти Ви.

Той увери, че са спазени всички разпоредби на закона и европейския регламент.

“Българската държава не дължи обезщетение към концесионера. Концесията е прекратена, заради форсмажорни обстоятелства. Оттук-нататък „Лукойл” може да търси обезщетения другаде, но не и от България”, подчерта министърът.

“Цената на горивата няма нищо общо с казуса „Росенец”. Те се определят на борсите. Спекулациите по темата са нестойностни. Данъчните складове са собственост на „Лукойл”, ние плащаме наем, както сме договорили”, обясни министърът на транспорта.

По повод зачестилите трагедии на пътя, министърът заяви, че вече маршрутите за изпитите на кандидат-шофьорите ще се определят автоматично.

Вече има проведени изпити по този модел и те са преминали без проблем. Софтуерът е подготвен така, че съдържа различните компоненти, които трябва да се приложат на всеки изпит.

“Един от приоритетите на това правителство е безопасността по пътищата. Това няма да се промени с един закон. Трябва да си даваме ясна сметка какво искаме да постигнем, като общество. Докато самите ние не осъзнаем, че трябва да имаме инстинкт за съхранение на другия – нещата няма да се променят.

Санкциите трябва да се завишат. Много работа има, това е процес, в който трябва да работят няколко институции.

Ние трябва да вървим към Европа, да постигаме целите си, но и да възпитаваме децата си вкъщи. Санкциите помагат, когато има дисциплина”, категоричен е Гвоздейков.

Министърът на транспорта коментира и темата с медицинските хеликоптери.

„За да направиш спешна медицинска помощ по въздуха, трябва да следваш правилата. Ако не беше загубено това време, щяхме да сме доста по-напред като резултат.

„В петък възстановихме авиационния оператор, търговското дружество. Това не е Държавният авиационен оператор, а ще бъде оператор, който ще се занимава само със спешна медицинска помощ по въздуха.

Поставихме си ясна цел, че до края на 2023 г. България трябва да разполага с авиационен оператор, който да може да прави спешна медицинска помощ по въздух“, каза той.

По думите му на 17 септември шест пилоти заминават на обучение в Италия, а на 24 – трима инженери.

Целта е през януари първият хеликоптер да бъде въведен в експлоатация. До края на 2024 ще бъдат изградени поне три от оперативните бази, каза още министърът.

Последвайте Budilnikbg.com във  Фейсбук и Телеграм

снимка Архив

Similar Posts