| | | |

Напрежението расте: ПП с 36 депутати се опитват да наложат диктат, обяснявайки как те единствени имат право да управляват, имат възможности и специалисти

По наша оценка има редица сектори, в които основно се произвеждат скандали и назначения, а не виждаме реални политики в полза на хората.

Така зам.-председателят на парламентарната група на ГЕРБ – СДС Деница Сачева отговори на въпрос каква е позицията на парламентарната група при наближаването на ротацията между премиера акад. Николай Денков и вицепремиера Мария Габриел.

снимка: Архив

Тя уточни, че оценката на министрите се прави в момента, както от министър-председателя, така и от вицепремиера.

“Ние многократно сме изразявали резерви и по отношение на здравеопазването, земеделието, в туризма, в спорта, много са секторите, в които имаме забележки, включително и в социалната политика”, уточни Сачева.

Според нея политиките, свързани с пазара на труда и заетостта изостават на фона на други политики, за които се слага по-силен акцент.

“Има много забележки, които да бъдат взети под внимание. Иначе няма как да продължим да обясняваме защо съществува това правителство”, каза депутатът от ГЕРБ-СДС. И призна, че производството на решения минава и през смяна на министри.

Сачева смята, че преди ротацията трябва да бъдат преосмислени всички действия на правителството до момента, по отношение на това “да има повече резултати, още живот и смисъл на нашите действия”.

Тя подчерта, че ако няма достатъчно закони и решения и министрите не са изпълнили задачите от управленската си програма, значи има проблем във ведомствата.

“Колегите от ПП конкретно още от самото начало се опитват да наложат диктат със своите 36 депутата, обяснявайки как те единствени имат право да управляват, имат възможности и специалисти.

Ние сме стояли дистанцирани от това службогонство, но сме държали да има конкретни политики”, каза още депутатът от ГЕРБ – СДС.

ГЕРБ отказва да носи политическа отговорност за действията на хора, които не осъзнават своята отговорност, бе категорична Сачева.

Решителните стъпки по отношение на Шенген и еврозоната са заради авторитета на Мария Габриел, посочи тя.

И предупреди “Промяната” да спрат да извиват ръце за постове.

След като настоящият премиер Николай Денков продължава да е уклончив какъв пост ще заеме след ротацията, освен вицепремиерския, Сачева даде светлина по въпроса.

Сачева е категорична, че от самото начало е договорено при ротацията Мария Габриел да поеме поста на министър-председател и да го съвместява с министър на външните работи, а Николай Денков да бъде вицепремиер и министър на образованието.

„Това е основополагаща договорка, за да се случи всичко останало“, добави тя.

Депутатката отхвърли претенциите на ПП външен министър да бъде не Габриел, а Денков – тя подчерта, че МВнР е сред най-добре работещите министерства в правителството.

Сачева посочи, че не държат министрите да са от ГЕРБ, а да бъде свършено това, заради което е създаден този кабинет.

На въпрос дали ГЕРБ иска друг пост освен премиерския за Мария Габриел, тя каза, че не става въпрос какво искат, а за договореното и разписаното на първите страници на управленската програма.

“При Мария Габриел – съответно министър-председател и министър на външните работи, а г-н Денков става вицепремиер и министър на образованието.

Това го пише на първите страници на управленската програма. Това е договорка, направена още в самото начало”, каза зам.-шефката на групата на ГЕРБ.

Тя не вижда причина за предоговаряне, защото тя е основополагащата договорка, за да се случи всичко останало.

Депутатката оцени МвнР като едно от най-добре работещите министерства.

“Управленската програма, която е набелязала конкретни мерки за това министерство е може би единствената, която ще бъде изпълнена”, каза тя, доволна от стъпките по посока Шенге, и ев

Сачева коментира и парламентарната визита в Украйна, водена от шефа на НС Росен Желязков и проблемната ситуация в Киев.

Според нея посещението умишлено не е било предварително анонсирано, а тя вярва, че всички сценарии са разработени от службите и няма да има опасност за делегацията.

А на въпрос дали не е по-добре някои срещи да се провеждат онлайн, особено предвид скандала с международните посещения тя бе категорична:

“Няма коментари, че не трябва да има международни визити. Не трябва да има безмислени такива, които нямат добавена стойност за държавата. Онлайн срещите и разговорите не могат да са истинска проява на солидарност”.

Последвайте Budilnikbg.com във  Фейсбук и Телеграм

снимка: Архив

Similar Posts