| | | | |

Македонска провокация към България. Референдум сече приятелството

„Въпросът на инициирания от ВМРО-ДПМНЕ референдум в Република Северна Македония ще се отнася до сключения с България договор за приятелство, защото това е коренът на проблема”.

Това заяви след заседание на изпълнителния комитет на ВМРО-ДПМНЕ председателят на опозиционната партия Християн Мицкоски.

Въпросът, уточнен “след едномесечни задълбочени консултации с експерти, професори, адвокати, депутати, коалиционни партньори” ще гласи:

„Дали сте за отпадане на действието на Закона за ратифицирането на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между Република Северна Македония и България, публикуван в Държавен вестник от 18 януари 2017 г.?”

Формулировката е търсена така, че да отпадне аргументът, че парламентът на Северна Македония няма отношение към решението за референдум, тъй като ратификацията на договора с България се случва в парламента, поясни Мицкоски.

Той уточни, че през следващата седмица да бъдат събрани поне 100 подписа, за да бъде внесено предложението в законодателния орган и след одобрение да започнат да текат сроковете за събиране на необходимите 150 000 подписа.

Решението на опозиционната партия е да иска референдум със задължителен характер в страната.

Мицкоски заяви, че ВМРО-ДПМНЕ подкрепя интеграцията на Република Северна Македония в ЕС, но не подкрепя „асимилацията, промяна на исторически факти и изкривяването на идентичността”, които се случват заради подписания през 2017 г. Договор за приятелство между България и Република Северна Македония, под който подписи сложиха тогавашните премиери Зоран Заев и Бойко Борисов.

ВМРО-ДПМНЕ ще призове да се гласува “за” по предложения от тях въпрос, което по същество означава прекратяване на договора с България.

“Той е изворът и началото на всички проблеми за (Република Северна) Македония и основата, върху която България гради своите максималистични искания.

Прекратяването на този договор ще означава прекратяване на исканията за промяна на учебници, оспорващи езика, историята и културата”, каза Мицкоски.

“Правителството и Ковачевски казаха, че историческите въпроси не са тема на разговор, но се оказа, че те са условие за преговори с ЕС. Хората не бяха питани за това.

Македония е поставена в подчинено положение. Отстъпихме в много неща, а в замяна не получихме нищо, освен увеличаване на бедността. Властта трябва да позволи на хората да се изкажат”, каза Мицкоски.

Последвайте Budilnikbg.com във  Фейсбук и Телеграм

снимка Архив

Similar Posts