| | | |

Денков с важно предложение към протестиращите миньори и енергетици

Премиерът акад. Николай Денков отправи нова покана за среща към протестиращите миньори и енергетици, съобщи правителствената информационна служба. По последна изформация протестиращите са съгласни на тази среща.

Акад. Денков ги кани на разговор за конкретните стъпки на енергийния преход във въглищните региони Стара Загора, Перник и Кюстендил във вторник, 3 октомври 2023 г., в 11:00 часа в административната сграда на „Мини-Марица Изток“ ЕАД в Раднево.

Писмото, подписано от министър-председателя, е адресирано до повече от 30 представители на синдикатите на национално, регионално и локално ниво в трите области и в предприятията, засегнати от плановете за поетапно излизане на България от въглищната енергетика до 2038 г.

В срещата в Раднево ще участват също министри от правителството, които имат отношение към темата.

По-рано през деня протестиращите изготвиха списък от 6 искания, от които не отстъпват и които ще бъдат представени на предстоящата им среща с премиера:

Първо и най-важно за всички работещи в централите на въглища и мините по думите на протестиращите е осигуряване на механизъм за капацитет на въглищните централи като критична инфраструктура на енергийната система за страната.

“Това нещо ще гарантира осигуряване на работа за всички до 2038 г.”, коментира един от организаторите на протеста на АМ “Тракия”.

Второто искане е за незабавно изпълнение на решението на парламента от 31. 01. 2020 г. – ТЕЦ “Марица Изток” да не намалява мощности си до 2038 година.

Третото е изработване на енергийна стратегия на България до 2050 година със задължително участие на социалните партньори.

Четвърто е отлагане на либерализацията на енергийния пазар за битови потребители от януари 2026 г. до достигане на средноевропейските нива на домакинства в положение на енергийна бедност.

Петото искане е за прозрачност на процедурите за инвестиции, заложени в териториалните планове.

Шестото настояване е за отпадане от териториалните планове на предприятието за конверсия на въглищните райони.

Основната точка, по която не могат да се разберат протестиращи и правителство е внасянето на плановете в Европейската комисия.

Според синдикатите плановете трябва да бъдат изцяло предоговорени, според държавата – това ще доведе до загуби. По плана за справедлив преход предвидените средства за над 1,15 млрд. евро.

Тази сутрин правителството публикува актуализирани териториални планове за справедлив преход на областите Стара Загора, Перник и Кюстендил. Това са и регионите, които биха били най-тежко засегнати от спирането на въгледобива и прилежащите към него тецове.

Общата сума на средствата за трите области е 1,15 млн. евро като най-много от парите ще бъдат насочени към Стара Загора – 936 млн. евро, а най-малко към Перник – 92 млн. евро.

Според обновените планове отпадат датите за затваряне на тецоеве, но остават изискванията за затваряне на мощности, което на практика означава същото. Още 15 години могат да работят тецовете. Още десет години допълнителен срок ще бъде даден за рекултивация.

“Не говорим за друга дата, различна от 2038 година. Това е годината, когато ще спре производството на ток от въглищни централи.

Имаше искания от протестиращи да отпадне датата 2026 година за ТЕЦ “Бобов дол” – да тя е премахната”, каза премиерът Николай Денков на 1.10.2023 г.

“Премахнаха датата от текста, но самият текст остана, тоест затваряне на мощности 2026 година си го има като текст. Тука вече е въпросът от 4500 инсталирани мощности, 1600 които трябва да затворят – през 2026 година кои са”, коментира Любомир Спасов, изп. директор на ТЕЦ “Бобов дол”.

“В плана е записано “няма да се затварят мощности”, но също е записано, че ще работят до 2030 г. на 1500 мегавата, до 2035 на 1000 мегавата. Това са 3 млн. тона въглища, значи половин рудник да работи от три”, заяви Бисер Бинев, синдикалист в “Мини Марица-изток”.

Три са основните насоки, по които правителството ще разпредели парите – за изграждане на устойчиви мощности, включително ВЕИ, за социална подкрепа и осигуряване на заетост и за създаване на алтернативни индустрии, в които хората ще могат да работят.

От своя страна обаче синдикатите имат други искания: да няма междинни години за спиране на мощности, а това да стане изцяло през 2038 година; да бъде запазено производството на ток от въглища; да бъде написана енергийна стратегия и да бъде отложена либерализацията на пазара на ток за бита.

“Териториалните планове не затварят мини и ТЕЦ-ове, тяхната цел е да привлекат 4 млрд. лева във въглищните региони чрез няколко различни европейски програми”, каза премиерът Николай Денков на 1.10.2023 г.

“Правителството ще работи заедно със синдикатите по национална програма за компенсаторни пакети”, обеща премиерът Денков.

“Ние знаем едно – пари за обезщетение и за ранно пенсиониране няма – тези пари ще отидат за нещо друго, те не идват за нас.

От една страна ни казват до 2038 година ще работите, от друга ни казват: “елате да си вземете обезщетението”, коментира Владимир Топалов, председател на миньорска федерация “Подкрепа”.

“Това е едно от тези грандомански обещания, които не решават социалните проблеми, просто хвърлят едно решение, което се опитва да потуши пожара – това, което конкретно трябва да се направи е да се види кои хора трябва да се пенсионират по-рано, кои хора могат да се преквалифицират или да се преструктурират в друго предприятие”, обясни Констанца Рангелова, ЦИД.

Синдикатите продължават да държат и планът да бъде изцяло трансформиран. Според правителството обаче е имало риск да загубим средства ако планът не беше внесен.

“Това означава, че ние губим средствата и оттук нататък няма какво да си говорим, разговорът става излишен, всеки ще се оправя самичък”, каза премиерът.

“Топката е в тяхното поле, ние също протягаме ръка, не искаме нещо кой знае какво. Искаме да дойдат тук и да се срещнат – както е казано – с народната любов”, Бисер Бинев, синдикалист в “Мини Марица-изток”.

Внесените териториални планове не са окончателни, а тепърва ще бъдат предоговаряни с Европейската комисия.

Последвайте Budilnikbg.com във  Фейсбук и Телеграм

снимка; Архив

Similar Posts