| | | | |

Радомир Чолаков ядоса ПП и ДБ в правна комисия: Отложи със седмица разискванията по …

Правната комисия на Народното събрание отложи разискванията по шест законопроекта за промени в Наказателно-процесуалния кодекс и в Закона за съдебната власт, в които се включва и предложението за създаване на механизъм за разследване на главния прокурор.

Дебатите и гласуването на първо четене бяха отложени за следващата сряда, предаде БТА.

Предложението беше направено от председателя на комисията Радомир Чолаков (ГЕРБ) и беше подкрепено от 16 народни представители, а шестима гласуваха против.

Заседанието започна в 15 часа, беше открито от председателя на парламента Вежди Рашидов и продължи почти до 21 часа, като през това време бяха изслушани позиции по законопроектите от институции и неправителствени организации.

Причината, посочена от Чолаков, да се отложат разискванията е, че би било добре да се създаде работна група, която да помисли по зададени днес в дебата въпроси, както и че главният прокурор Иван Гешев изрично е поискал да бъде изслушан от народните представители (Иван Гешев е на посещение в Турция, бел. ред.).

„Нямаме намерение да саботираме или да бавим процеса, но бяха дадени нелоши идеи. Нека да обсъдим още няколко дни“, посочи Чолаков.

Той добави и че разискванията биха удължили много днешното заседание.

Милен Матеев и Мирослав Иванов от „Продължаваме Промяната“ и Надежда Йорданова от „Демократична България“ се изказаха против предложението на ГЕРБ за отлагане.

Те посочиха, че позицията на прокуратурата е била изслушана днес, представена от заместниците на главния прокурор и не е нужно той да бъде изслушван – неговата позиция можела да се представи и в писмен вид.

Също така дадоха за пример заседанието на правната комисия за Изборния кодекс, което е било до сутринта и тогава не е имало проблем с продължителността.

Петър Петров от „Възраждане“ заяви, че би искал да се запознае с изказаните днес становища, които са били много на брой и подкрепи разискванията да се проведат в друг ден.

Представителите на прокуратурата – трима заместници на главния прокурор и представителите на ВСС, както и на двете съсловни магистратски организации – на прокурорите и на следователите,

разкритикуваха както предлагания механизъм за разследване на главния прокурор, така и предложенията за обжалване на отказите на прокуратурата да разследва и по-ниското мнозинство за избор и освобождаване на тримата големи в съдебната система.

А директорът на Националната следствена служба и заместник на главния прокурор Борислав Сарафов педупреди, че ако бъдат приети в този вид, промените в НПК ще бъдат изпратени в Конституционния съд.

В защита на проектопромените се обявиха служебният правосъден министър Крум Зарков и екипът му, както и представителите на няколко неправителствени организации.

Последвайте Budilnikbg.com във  Фейсбук и Телеграм

снимка Архив

Similar Posts