| | | |

Прокуратурата потвърди: Кирил Петков няма да бъде разследван за…

Софийската градска прокуратура потвърди, че няма за какво да разследва бившия премиер и съпредседател на “Продължаваме промяната” Кирил Петков за подадената от него декларация за гражданството му.

Това съобщава “Сега”, позовавайки се на постановлението, с което случаят е прекратен и на втора инстанция.

Вече веднъж Софийска районна прокуратура отказа да разследва Петков. По тази проверка през юни бившият главен прокурор Иван Гешев поиска имунитета на Петков няколко дни преди да бъде отстранен от поста.

През юни 2021 г., малко след като Кирил Петков беше назначен за служебен министър на икономиката в служебния кабинет на Стефан Янев, от “Национално движение за културен и икономически напредък на България” пращат сигнал до Гешев, че Петков е извършил документни престъпления и престъпления по служба, описани във вестникарска статия, озаглавена “Кирил Петков здраво газил закони”.

В сигнала се твърди още, че и президентът е нарушил Конституцията, която казва, че министрите могат да са само български граждани, като е назначил Петков за служебен икономически министър, докато има канадско гражданство.

Петков се отказва от гражданството си малко преди да бъде назначен за министър.

През декември 2021 г. районната прокуратура обяви, че няма престъпление и отказа образуване на дело, приемайки, че няма престъпление.

Това постановление беше потвърдено от градската и апелативната прокуратура. Върховната директно образува досъдебно производство и нареди на районните магистрати да разследват, а Гешев поиска имунитета на Петков.

Върховната прокуратура прие, че в декларацията, която Петков е подал до президента през май 2021 г., преди да стане служебен министър, е затаена истина – наличие на двойно гражданство, и е потвърдена неистина, че отговаря на условията за избиране на народни представители.

Петков сам се отказа от имунитета си, но до повдигане на обвинение не се стигна, защото районната прокуратура прекрати делото с мотив, че не е намерила престъпление.

Този извод е потвърден и от градската прокуратура.

Те приемат, че за да има документно престъпление, е необходимо по силата на закон, указ или постановление на Министерския съвет да се изисква подаването на декларация, в която да се декларират определени обстоятелства.

В случая няма законова разпоредба, която да изиска от кандидат за служебен министър да декларира обстоятелството, че притежава единствено и само българско гражданство.

Изборният кодекс изисква от кандидатите за народни представители да декларират, че отговарят на изискванията на Конституцията. Сама по себе си Конституцията не изисква подаването на декларация.

За министрите е въведено изискването да бъдат само български граждани, но не е вменено задължението да подават декларация. Фактът, че по аналогия се прилага разпоредбата от Изборния кодекс за министри не може да обоснове търсене на наказателна отговорност, става известно още от постановлението.

Няма закон, който да предвижда задължението за деклариране от министър на обстоятелството, че има само българско гражданство. Затова и търсенето на наказателна отговорност в случая ще противоречи и на класическия принцип, че няма престъпление без закон

Последвайте Budilnikbg.com във  Фейсбук и Телеграм

снимка: Архив

Similar Posts