| | | | |

Заради Асен Василев от утре започва най-опасният летен сезон на морето

Девет от най-посещаваните апетитни плажове от Кранево до Ахтопол остават неохраняеми, въпреки че имат законно избрани концесионери, а загубата за държавата е вече близо милион лв.

От утре, петък, 17 юни 2022 г., започва най-опасният летен сезон по плажовете на Българското Черноморие. 9 от най-посещаваните брегови ивици – от Кранево до Ахтопол, остават без реален стопанин, носещ отговорност за случващото се на пясъка и във водата. Табелите „Къпането забранено – неохраняема зона” няма да са пречка пред наплива от туристи още за този уикенд, температурите от утре се качват до 30 градуса.

Поради твърдия отказ на финансовия министър Асен Василев – по необясними причини, да определи концесионерите и концесионните такси на следните плажове – Кранево-юг, Кранево-централен, Свети Влас-централен, Варна-централен, Созопол-запад, Царево-централен, Царево-юг, Червенка и Камчия, броят на удавниците още в първите дни от сезона се оформя да е рекорден. За това алармират заети в бранша с концесионирането на плажове, хотелиерите, както и от местната власт, на чиято територия се намират тези ивици.

Бездействието на финансовия министър граничи с умишлено престъпление към опазването на живота и здравето на хората.

Изброените по-горе плажове са с определени законово концесионери още от времето на министъра на туризма Мариана Николова, потвърдени от служебния министър на туризма Стела Балтова и са внесени от настоящия министър на туризма Христо Проданов при Асен Василев. Причината е, че финансовата обосновка трябва да премине именно през него. В този период, от година и половина, процедурите са ревизирани многократно и проверките са приключвали без забележки от тримата министри, като при Царево-централен процедурата е преминала дори и през съдебен контрол.

През миналия сезон определените за стопани са действали като наематели и са обезпечили водно-спасителните дейности, медицинското обслужване и почистването, но на тях никой не им е събрал до този момент определените такси за миналата година. За сезон 2021 г. загубата за държавата е 420 000 лв. от тези плажове, тъй като никой не е потърсил парите за тях.

За този сезон, до този момент, никой не е съобщил как ще се процедира с въпросните девет брегови ивици, от които загубата отново ще е 420 000 лв. – за 2022 г.

„Нямаме нищо против дължимото да бъде актуализирано заради инфлацията, но за нас е важно да влезем в реално владение, доколкото ми е известно всички концесии са за по 15 години”, жалва се един от концесионерите на юг, който не смее да предприеме дори почистване, тъй като не е овластен от държавната власт.

На 4 юни министърът на туризма Христо Проданов се срещна с областните управители на Добрич, Варна и Бургас, и концесионерите, за да ги успокои, че ще започнат сезона спокойни. На пресконференция Проданов оповести, че броят на неохраняемите плажове бил намалял при неговото управление с 16 броя.

Това обаче е лъжа, тъй като е публикувана последната заповед на сайта на Министерството, в която ясно се вижда, че броят на неохраняемите ивици е 99 за тази година. За сравнение броят им през миналото лято е бил 94

Източник: Флагман

Similar Posts