| | | |

Петков/Василев/Денков – харвардска тройка с бизнес интереси под крилото на Радев

Ръководството на “Продължаваме промяната” в лицето на Кирил Петков и Асен Василев номинира днес акад. Николай Денков за премиер с мандата на ПП.

Това изобщо не е изненада като се имат предвид тесните безнес връзки между тримата в годините назад.

Акад. Денков беше министър на образование и наука в правителството на Кирил Петков, преди това в двете служебни правителство на Стефан Янев, а още по-преди – в служебното правителство на проф. Огнян Герджиков.

Беше и зам.-министър по времето на Орешарски и във второто правителство на Борисов – заместник-министър е при трима ръководители на МОН: Румяна Коларова, Тодор Танев и Меглена Кунева,

Както се казва – академикът, освен научна, има и богата министерска кариера.

Академикът-химик, носител на Голямата награда „Питагор“ на МОН за високи научни постижения (2010), влезе като експерт в правителството на “Промяната”.

След това поведе депутатска листа и в момента е на първия ред в парламента до своите лидери. Той е един от хората, които лансират в политиката Кирил Петков.

По време на управлението на Кирил Петков обаче стана видим един факт – а именно, че Николай Денков и Кирил Петков са били в конфликт на интереси и в служебния, и в редовния кабинет.

Денков отговаряше за научните и приложни изследвания с милиарден ресурс от европейски средства за иновации.

Подобна бе и ситуацията с Петков, който чрез оперативна програма Иновации и конкурентоспособност отговаряше както за огромните средствата за насърчаването на предприемачеството, така и за иновациите.

Именно тук се криеха и интересите, зад които стоеше предложението на двамата служебни министри да преместят на тяхно пряко подчинение дейността на създадената от редовния кабинет Агенция за иновации, която по това време беше на подчинение на Министерския съвет.

Видно от търговския регистър на 16 февруари 2018 г. със 100 лв. се учредява фондация “Център за приложни изследвания и иновации”.

Учредители на фондацията са Кирил Петков Петков и Николай Денков Денков, които стават и членове на настоятелството є и действителни собственици. Представляващ директор е Кирил Петков.

Дейността на фондацията e насочена към стимулиране развитието на биотехнологиите и приложната химия и утвърждаването на тяхната роля в икономическото развитие.

Фондацията е създадена с основното партньорство Фондация “Америка за България” и Софийския университет, а през същата година се рекламира шумно във вестник “Капитал”.

Биологическият факултет на Софийския университет предоставя безвъзмездно сграда с условието центърът да си поеме текущите разходи по обслужването u, а тя да е достъпна за всички студенти и преподаватели в учебното заведение.

На 16 октомври 2018 г. вестник “Капитал” пише, че идеята за създаването на фондацията и центъра е на завършилия в Харвард сериен предприемач Кирил Петков, чиято фирма Proviotic продава продукти на основата на Lactobacillus bulgaricus на четири континента.

Инвестицията в центъра била 800 000 лв., от които 500 000 лв. са дарение от компанията на Петков, а 300 000 лв. – от фондация “Америка за България”.

Проверка във финансовите отчети на фондацията обаче сочи, че през 2018 г. единствените приходи са точно 300 000 лв. и никъде не се вижда допълнителна инвестиция от Петков, освен внесените от него 50 лв. при учредяването.

Видно от интернет страницата на фондацията лектори в центъра освен учредителите Кирил Петков и Николай Денков, са били Асен Василев, Евгени Ангелов, Лена Бориславова и Даниел Лорер.

От публикуваните в търговския регистър финансови отчети за 2018 и 2019 г. не се вижда осъществяването на никаква дейност освен дарението от фондация “Америка за България”, което веднага е похарчено в някаква посока под формата на “друго плащане”.

Така се стига до 2021 г. когато Петков и Денков са номинирани за министри в служебния кабинет на Радев и трябва да спазят изискванията за несъвместимост.

Тогава юристката Лена Бориславова, която е и лектор в центъра, заявява поредица от вписвания за освобождаването на Петков и Денков от ръководството на фондацията.

Процесът по отстраняване на несъвместимостта започва на 13 май 2021 г. и фактически приключва с вписване на 27 май 2021 г.

Интересен е фактът, че Петков и Денков правят отказ от правата си в ръководството на фондацията с молби по подобие на отказа на Петков от канадско гражданство.

Така се оказва, че общественият интерес към съдържанието на декларацията за несъвместимост, попълнена по чл. 313 от НК от Кирил Петков, става още по-значим.

В крайна сметка Петков и Денков са отписани от търговски регистър, но учредителят Кирил Петков де факто и де юре запазва част от правата си.

По-конкретно в чл. 17, ал.1 от вписания актуален учредителен акт е записано че “Учредителят Кирил Петков си запазва правото да изменя и допълва учредителния акт и да взема решения за прекратяване на дейността на фондацията, в който случай той определя ликвидатора и взема решение за разпределение на имуществото на фондацията, останали след удовлетворение на кредиторите”.

Така реално скрит управляващ остава Кирил Петков, защото може да променя чрез устава директора, респективно и настоятелството.

Всъщност само привидно е прикрита наличната несъвместимост за заемане на поста министър.

Независимо от всичко Кирил Петков и Николай Денков остават като министри в служебния кабинет на Радев, като в ресорите им са поверени точно дейностите, с които се занимавала фондацията, независимо от очевадния конфликт на интереси.

Денков отговаря за научните и приложни изследвания, както и за милиарден ресурс от европейски средства за иновации.

Подобна е и ситуацията с Петков, който чрез оперативна програма Иновации и конкурентоспособност отговаря както за огромните средствата за насърчаването на предприемачеството, така и за иновациите.

Именно тук се крият и интересите, зад които стои предложението на двамата служебни министри да преместят в тяхно пряко подчинение дейността на създадената от редовния кабинет Агенция за иновации, която към момента е на подчинение на министерския съвет.

Нещо повече, предлага се по подобие на структурата на личната им фондация да се създаде консултативен съвет, който да бъде шапка на агенцията.

Предлагат се и конкретни имена за консултативния съвет – това на Илиян Михов, чийто брат беше назначен от Петков в надзорния съвет на ББР, както и на преподавателката в Харвард – Райна Фичерова, за която Петков твърди, че е поканил за гост лектор в личната си фондация.

Значими постове в правителството на Радев и в структурите на държавата получават и всички харвардски лектори от фондацията на Кирил Петков и Николай Денков:

Лекторът Асен Василев е назначен за служебен министър на финансите, който заедно със заместничката си Виолета Лорер (съпруга на лектора във фондацията Даниел Лорер), разработиха схемите във Фонда на фондовете и преструктурираха същия по аналогия структурата на фондацията на Кирил Петков.

По-конкретно заместиха надзорния съвет с консултативен съвет със същите и по-широки функции, като в него включиха представители на съсловните асоциации въпреки явния конфликт на интереси.

Така в консултативния съвет влезе частната Българска асоциация за дялово и рисково инвестиране, чиито председател е Евгени Ангелов, лектор във фондацията на Кирил Петков.

Асоциацията от една страна бе в консултативния съвет на Фонда на фондовете, а от друга страна нейните членове ще получават средства от нея.

Лекторът Даниел Лорер бе назначен за консултант на Кирил Петков в Министерството на икономиката. Той е и член на консултативния съвет на Българската асоциация за дялово и рисково инвестиране, която влезе като член в органите на Фонда на фондовете.

Едновременно той е партньор в “БрайтКап венчърс”, което управлява 39,1 млн. лв. рециклиран ресурс от програмата JEREMIE, разработена през 2013 г. от Асен Василев, като министър на икономиката.

Даниел Лорер е съпруг на Виолета Лорер, която бе заместник-министър на финансите, отговаряща за Фонда на фондовете и бивш заместник-министър на икономиката в кабинета на Асен Василев.

Тогава Виолета Лорер като член на съвета на директорите на Национална компания индустриални зони одобрява конкурсната процедура за сделката за терена в Божурище, чиито купувач е фирмата на Кирил Петков – “Волаком”.

Тогава “Волаком” получава права върху терен чрез право на строеж при цена от 3.5 евро на ангажираната земя, при условие, че в същия период на немски инвеститор е продадена земя в зоната в Божурище на стойност от 15 евро на кв. м

Лекторът Евгени Ангелов бе назначен за председател на Българската асоциация за дялово и рисково инвестиране, която ще бъде член на консултативния съвет на Фонда на фондовете

Той едновременно е управляващ партньор в Силвърлайн Партнърс ООД, което управлява 75,3 млн. лв. публичен ресурс, предоставени му от Фонда на фондовете и с източник Оперативна програма иновации и конкурентоспособност.

Евгени Ангелов е завършил харвардското бизнес училище, а като съветник в президентството е лобирал за назначаването Асен Василев за служебен министър на икономиката през 2013 г.

Лекторът Лена Бориславова, обслужвала и юридически фондацията на Кирил Петков, бе назначена чрез адвокатска кантора да обслужва ББР при месечно възнаграждение от 13 690 лв. или 164 289 лв. годишно без ДДС, без разноски и без допълнителните 274 лв. час.

Договорът се оказа подписан на 01.07.2021 г. от изпълнителния директор Цанко Арабаджиев, който е вписан в Търговския регистър на 07.07.2021 г.

Според информация в медиите, директорът, подписал скандалния договор без да има право за това и назначен от Кирил Петков, е член на “Зелено движение” и на изборите на 4 април е кандидат-депутат от “Демократична България”.

Същият е уволнен от Обединена българска банка /ОББ/ заради “липса на умения да планира и организира работата си, както и да управлява и разрешава възникващи проблеми”.

Ето така цялото финансово икономическо, иновационно и образователно управление на държавата бe овладяно от една фондация, учредена с по 50 лева от Кирил Петков и Николай Денков, както и на присъдружната им приятелска група.

В сенките на тази кампания ясно се виждат силуетите на Прокопиев, Саша Безуханова и други фигури от кръга “Капитал”.

Крайната цел на този дълбоко прикрит финансово-икономически октопод бе инкасирането на огромен паричен ресурс от европейски средства чрез Фонда на фондовете.

Източник: Епицентър

Последвайте Budilnikbg.com във  Фейсбук и Телеграм

снимка Архив

Similar Posts