| | |

Край на тормоза: Нов закон за лошите кредити забранява…

Край на тормоза над длъжници. Нов закон за лошите кредити урежда събирането на заемите и въвежда института „купувач на кредити”.

Представители на фирмите за събиране на проблемни заеми вече няма да могат да ходят в домовете на хората или в офисите на длъжниците, пише „Труд”.

Няма да могат и да притискат със заплахи длъжниците да платят. Това предвижда изцяло нов Закон за лицата, обслужващи кредити, и купувачите на кредити, който е пуснат за обществено обсъждане от Министерство на финансите.

Законът ще уреди правилата за продажба и събиране на лоши кредити.

Недостатък е, че новите правила ще важат само за проблемни кредити, отпуснати от банки или дружества за бързи заеми, а не за събирането на всякакви просрочени задължения, като например сметки за вода или парно.

С новия закон се дава възможност на банките и на фирмите за бързи заеми да продават отпуснатите от тях лоши кредити на “купувачи на кредити”. А самото събиране на вече продадените проблемни заеми ще става от фирми “обслужващи кредити”, които трябва да получат лиценз от БНБ за извършване на дейността.

Купувачът на кредити може да е произволен човек или компания, но той трябва да има договор с лицензирана фирма за обслужване на кредити.

Купувачът на кредити може и сам да събира проблемните заеми, но само ако е получил лиценз от БНБ за тази дейност.

Купувачите на кредити и фирмите, обслужващи кредити, ще осъществяват комуникацията си с длъжниците единствено чрез телефонни обаждания или отправяне на искания в писмена и електронна форма, адресирани лично до длъжника, предвижда новият закон.

Така посещения в дома на длъжника ще бъдат забранени. Ще бъде забранено и използването на агресивни търговски практики при събирането на просрочени кредити.

Под агресивни практики се разбира използването на тормоз, принуда, включително използването на физическа сила или злоупотреба с влияние, така че човек да вземе решение, което иначе не би направил.

Последвайте Budilnikbg.com във  Фейсбук и Телеграм

Снимка: Investor Media Group

Similar Posts