| | | |

Никола Минчев издаде плановете на ПП-ДБ за конституционните промени не изключва да има…

„Националният празник е въпрос, близък до ума и сърцето на всеки българин. В 47-мия парламент, когато ГЕРБ предложиха това да стане с изменение на кодекса на труда, това стана без да се получи достатъчно широк публичен дебат.

С това, че го анонсирахме вчера, вече се вижда, че става част от публичната тема. Със сигурност ще стане както на институционално ниво, така и на обществено. Темата се вдига“

Това каза пред бТВ зам.-председателят на Народното събрание Никола Минчев.

Би могло да има референдум за промяна на националния празник от 3 март на 24 май. Всякакъв начин да се търси мнението на гражданите, професионалисти, историци и политици всякакви такива начини са добре дошли.

„Колегите от ИТН са подели тази инициатива, може би ще я доведат докрай.

Единственото, което ми се струва по-сложно откъм референдум е, че има няколко дати, които биха могли да бъдат достойни да бъдат национален празник, докато в един референдум въпросите се задават с „да“ и „не““, допълни Минчев.

ПП не подкрепиха идеята на ГЕРБ в 47-ия парламент, но Андрей Гюров гласува „за“, което по думите на Минчев е било символно гласуване, че от тяхна страна има разбиране за тази идеята.

Той не се обижда от мнението на партиите в 49-то Народно събрани за промяна датата на националния празник. Промените в Конституцията не е да си закачим етикет, а да се събере широка подкрепа, каза Минчев.

Изненадващо коалицията предложи кметовете на общините да бъдат ограничени с два мандата, а това се разписа в предложените от тях промени в конституцията

Мандатността на кметовете ще сложи край на феодализма, а въпрос на дискусия е дали да бъде 2 или 3 мандата.

„За да се ограничи феодализацията, която се получава по места при натрупване на повече на брой мандати.

Това е промяна, която ще се прилага занапред. Не виждам как времево тези промени биха могли да бъдат приети до следващите местни избори, така че те няма да имат отражение върху изборите след три месеца“, каза Минчев.

Относно промените в съдебната власт, Минчев заяви ,че за да няма повече главни прокурори като Иван Гешев, фигурата на обвинител номер едно трябва да влезе в отчетност и на контрол, който трябва да бъде осъществяван върху неговата работа.

7 години е изключително дълъг мандат, като 5-годишен мандат на главния прокурор може да се види каква е неговата визия за развитие на прокуратурата и няма да е политически подвластен, аргументира се Никола Минчев.

Включени са и поредица от текстове с промени, свързани с държавното управление, като мандатност на кметовете на общини

„Необходимо е, за да не се стига до тази ситуация, на която сме свидетели в последните повече от 30 години – главният прокурор да се превръща във фигура, в която е концентрирана много власт и да става квазиполитически играч.

Пет години не е продължителност, която да го прави подвластен или застрашен от промяна в политическите обстоятелства“, обясни Никола Минчев.

По думите му концентрирането на държавната власт се превръща в инструмент на президента.

Той изтъкна, че трябва да има и промяна по начина, по който се конституира служебният кабинет.

Начинът, по който ПП/ДБ предлагат промените в Конституцията последното редовно правителство да бъде назначено за служебно, е по-близко до демократичните промени и по-висока степен на демократична легитимност, коментира Минчев.

“Редовен кабинет да организира избори не е странно”, смята депутатът и добави, че едно такова предложение не е екзотика.

Минчев добави, че и ДПС участва в конституционното мнозинство, като тяхното мнение ще е съществено.

И “Възраждане”, и БСП, и ИТН също няма да останат встрани от разговорите за промяна в Конституцията. ПП/ДБ очакват за повечето от предложенията за промени в Конституцията да бъдат подкрепени от партиите.

Според Минчев е възможно конституционните промени да бъдат приети до края на годината.

Последвайте Budilnikbg.com във  Фейсбук и Телеграм

снимка Архив

Similar Posts