| | | |

Иван Гешев: Намираме в средата на конституционна криза. Призовавам за диалог!

Намираме в средата на конституционна криза. Призовавам за диалог!

От две години предупреждавам за рушенето на държавността, атаките срещу съдебната власт, липсата на взаимодействие между институциите.

Това, което призовавам с писмата си до избраните за народни представители, е най-после да има диалог между институциите, да се решат спешни законодателни проблеми чрез правна реформа.

Това коментира главният прокурор Иван Гешев пред журналисти във Велико Търново по повод безпрецедентната ситуация в парламента:

В Народното събрание юристите се броят на пръстите на едната ръка. Нужен е експертен дебат за правосъдна реформа, с магистрати, академичните среди, активни граждани.

Прокуратурата е подложена на атака от една страна от граждани на Руската федерация. От друга страна – от едни партии, които изповядват евроатлантически ценности. Почва да става притеснително, надявам се съвпадението да е случайно.

“От две години предупреждавам за рушенето на държавността, атаките срещу съдебната власт, липсата на взаимодействие между институциите.

Това, което призовавам с писмата си до избраните за народни представители, е най-после да има диалог между институциите, да се решат спешни законодателни проблеми чрез правна реформа”, каза още Обвинител № 1.

Защо ми искат оставката?

Защото повдигнахме обвинения и започнахме наказателни преследвания срещу недосегаеми хора, олигарси, защото бяха обвинени лица за шпионаж в полза на руската федерация, защото решихме проблема с телефонните измами.

Прокуратурата не е безгрешна, но прави неща, които не са правени. Това е единствената възможна причина.

Аз имам разбиране за държавност. Ще направя възможното да реша проблемите на българските граждани в рамките на правомощията на прокуратурата.

Те трябва да са спокойни, че независимо, че се намираме по средата на конституционна криза, прокуратурата ще работи за тях.

От две години сме внесли предложения за изменение на Наказателния кодекс да се отнемат в полза на държавата моторно превозни средства, които са собственост и са управлявани от водачи, употребили алкохол и наркотици.

Трябваше ли да стигнем до тези ежедневни катастрофи, за да може някой да ни чуе?

Неправителствените организации, гражданското общество, издигат и прокламират много идеи за изменение в Закона за движение по пътищата.

Трябва да има експертен разговор, диалог – с председатели на съдилища, водещи учени от университетите, хора, които разбират. В Народното събрание юристите се броят на пръстите на едната ръка.

Призовавам за диалог. Дайте да работим за хората, отколкото да се караме.

Последвайте Budilnikbg.com във  Фейсбук и Телеграм

Similar Posts