| | | |

Министър Пулев: Започваме одит във Фонда на фондовете за конфликт на интереси и връзки с политици

Министерство на иновациите и растежа започва одит с фокус конфликт на интереси и изследване на връзки с видни политически личности.

Това обяви служебният министър Александър Пулев, като уточни, че причината е получен в министерството сигнал, свързан с дейността на един от финансовите посредници на Фонда на фондовете.

“Има активен сигнал, работим с колегите, координираме се с всички контролиращи органи. Това ни е абсолютният приоритет и както виждате, основните теми на нашите мерки и препоръки са конфликт на интереси, да няма повече взаимодействия, ако е имало такива, да се създадат политики без политическа намеса във Фонда на фондовете.

Тук трябва да се работи на изцяло пазарен принцип, парите да стигат до бъдещите шампиони на страната, а не до алтернативни източници”, каза министър Пулев, който отказа да даде подробности, докато не приключи проверката.

Той посочи, че фокус върху процедурите за конфликт на интереси и процедури, свързани с изследване на връзки с видни политически личности.

Искаме посланията, които отправяме, да са максимално ясни: без политически поръчки във ФнФ, разсичаме възела на конфликт на интереси. Трябва да имаме бързи, ясни и конкретни действия, не можем да си позволим да се спекулира по тази тема.

Това ще бъде основата на одита, който започва от утре, заяви служебният министър на иновациите и растежа Александър Пулев на брифинг, на който представи работата и програмите в подкрепа на българския бизнес, изпълнявани от Фонда на фондовете.

Той представи пред медиите дейността на Фонда на фондовете, основно разделена в два сегмента.

За сегмента, който представлява 80 процента от дейността на фонда, и свързан с дългови финансови инструменти, министър Пулев отчете, че работи ефективно. До бизнеса са разпределени почти 700 млн. лв., подкрепени са почти 1 831 компании, отчете министърът.

Другата част, която представлява около 20 процента от дейността на Фонда на фондовете, са така наречените дялови финансови инструменти, които представлявали по-високо рисков сегмент. Пулев фокусира вниманието именно към тях в частта им “ускоряване” и “начален етап на растеж”.

По думите му става дума за такъв тип инвестиция в капитала, при която се дава кредит на доверие на стартиращия бизнес, като се разчита много на оценката на финансовия посредник. Тоест дава се един кеш на стартиращия бизнес и се поема ангажиментът от страна на основателя на този бизнес да инвестира добронамерено в развитието му, обясни Пулев.

Той уточни, че на този етап дори не е нужно да има регистриран бизнес, учредена компания, за да се получи инвестицията. Именно в този сегмент има получен активен сигнал в министерството, заради който се назначава и одитът.

Ще въведем нови ясни критерии във връзка с оценъчната методология, когато дойде потенциалният създател на бизнес и започне да разговаря с финансовия посредник, трябва да има много ясни критерии, на каква база ще се оцени тази инвестиция, изтъкна той.

Министър Пулев заяви, че ще се въведат изисквания за самоучастие, приложими към основателите на компаниите. Ще въведем минимални изисквания относно съдържанието на тези презентации, минимални изисквания относно опита на екипа на основателите и относно съдържанието на бизнес плана, което е приложимо за компании в по-напреднал етап от тяхното развитие, допълни той.

Министърът обяви, че са сезирани всички администрации и в момента, в който има резултат от одита, той ще бъде обявен.

Последвайте Budilnikbg.com във  Фейсбук и Телеграм

снимка Архив

Similar Posts